środa, 4 października 2017

Dlaczego czytamy?

Dlaczego czytamy?
Od niedzieli 24. do soboty 30. Września biblioteki oraz inne instytucje kultury na całym świecie, w tym również w Polsce, obchodzą Tydzień Zakazanych Książek. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Nasze prawo do czytania”.
Wszyscy powinniśmy czytać, ponieważ:
·         Czytanie rozwija dojrzałe słownictwo,
·         Dzięki czytaniu lepiej piszemy,
·         Czytanie jest trudne, a trudności są potrzebne,
·         Czytając, stajemy się mądrzejsi,
·         Czytanie przygotowuje do zaistnienia na rynku pracy,
·         Czytanie przynosi korzyści finansowe,
·         Czytanie otwiera drzwi do dalszej edukacji,
·         Czytanie broni nas przed uciskiem,
c     Czytanie daje satysfakcję.

Dzień 29. września już 16 lat temu został ogłoszony z inicjatywy  Polskiej Izby Książki Dniem Głośnego Czytania. W tym dniu w wielu miejscach, takich jak szkoły, biblioteki i czytelnie organizowane jest wspólne głośne czytanie. Nasza szkoła przyłączyła się do tej akcji 3 lata temu i kontynuujemy ją , aby zachęcić wszystkich do sięgnięcia po książkę. Książka czytana na głos nie tylko wzmacnia poczucie własnej wartości człowieka, ale też rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga zrozumieć siebie i innych. Szczególną wartość ma czytanie na głos najmłodszym, ponieważ stymuluje ich rozwój i wzbogaca słownictwo.

W roku bieżącym uczennice klasy drugiej i trzeciej: Adrianna Giezek, Bernadeta Winnicka, Roksana Banasiewicz oraz Patrycja Lipińska czytały  na głos podczas długiej przerwy bestseller sprzed kilku lat „Kod Leonarda da Vinci” Dana Browna. Książka ta znajdowała się na liście dzieł zakazanych przez Kościół ze względu na to, że będąca wytworem wyobraźni autora fikcja literacka, została odczytana w sposób dosłowny.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz