poniedziałek, 20 marca 2017

eBook

Wypożyczaj i czytaj
ebooki bez limitu.
Zyskaj bezpłatny dostęp do ponad 18000 tytułów na smartfonie lub tablecie.
Wystarczy zgłosić się do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oławie i pobrać odpowiedni kod. Po założeniu konta i podaniu kodu można czytać bez końca...

niedziela, 12 marca 2017

Prometeusz, Demeter i Kora, Hermes....

Konkurs W starożytnym świecie organizujemy już od lat. Najważniejsze jest spotkanie pierwszaków i dobra zabawa. Każdy ma szansę wykazać się wiedzą, umiejętnościami plastycznymi i talentem aktorskim. To ostatnie zadanie, czyli przedstawienie krótkiej scenki dramatycznej wzbudza największe emocje. Uczniowie przenoszą nas w czasy starożytnej Grecji. Przebrani w stroje z epoki wyglądają nietuzinkowo i zaskakują odwiedzających SCI.
I miejsce - klasa 1C
Szymon Mikoda
Klaudia Ćwik
Ewelina Sobolewska
Mateusz Śliwka
II miejsce - klasa 1D
Zuzanna Czajkowska
Klaudia Słoniowska
Natalia Machowska
Michał Chodaczek

piątek, 10 marca 2017

Czytanie jak powietrze


   W naszej serii, którą postanowiliśmy zatytułować Czytelnicy mają głos, o swojej przygodzie opowiadali już uczennica i absolwent naszej szkoły. Dzisiaj głos oddajemy nauczycielce Edycie Dębickiej, dla której życie bez książek nie istnieje, dla której książki są jak powietrze.
    O przygodzie Pani profesor z literaturą mogliśmy poczytać w artykule w Tygodniku Powiatu.









Czytanie oświeca

Czytanie jak powietrze…

            Dlaczego czytam? Bo uwielbiam książki, odkąd pamiętam. Lubię ich zapach, lubię czuć
w ręku ich ciężar. Czytam, bo dzięki lekturom przenoszę się do innych światów, po których moja wyobraźnia może szybować bez ograniczeń, a ja czuję się wolna i jestem w swoim żywiole. Czytam, bo to najlepszy ze znanych mi sposobów na konstruktywne spędzanie czasu. Czytam,
bo książki dają mi wytchnienie od uciążliwej nierzadko codzienności. Czytam, bo lubię się zagłębiać w myśli innych ludzi i konfrontować swój odbiór rzeczywistości z tym, jak widzą ją autorzy moich lektur. Czytam wreszcie dlatego, że książka powie mi o naturze człowieka i świata więcej niż współczesne media. I czytam jeszcze z jednego powodu- prawie wszystko co wiem, pochodzi z książek. O mały włos, a zapomniałabym o najważniejszym- dzięki książkom czuję i rozumiem głębiej i więcej- dzięki nim czuję, że jestem i żyję.
            Co czytam? Nie czytam instrukcji- tu ujawnia się moja kobieca natura. Poza tym nie przepadam za science- fiction i romansidłami. Więc czytuję prawie wszystko: dobre komiksy, np. Asterixa i Obelixa, Thorgala, kryminały ( szczególnie cenię skandynawskie), literaturę fantasy
( Tolkien jest tu nie do przeskoczenia), biografie ( polecam Portret podwójny Magdaleny Grzebałkowskiej poświęcony obu Beksińskim), wspomnienia, literaturę piękną ( dobrych autorów
jest tu tak wielu, że nie sposób wymienić) czy wreszcie moje okno na świat- reportaże. Martwi mnie to, że nawet gdybym czytała od rana do wieczora ( co, niestety, nie jest możliwe), nie przeczytam wszystkiego, co chciałabym przeczytać. Kosmos książek, po które warto sięgnąć,
 jest niezmierzony…
            Moje ostatnie lektury… Strategia antylop Jeana Hatzfelda- zawiera wstrząsające relacje osób, które przeżyły masakry w Ruandzie. Nie jest to może lektura dla każdego, gdyż traktuje
 o okropnościach i bestialstwach, ale daje dojmujący obraz tego, do czego zdolny jest człowiek.
W wielkie wewnętrzne rozedrganie wprawiła mnie pozycja Mischling czyli kundel Affinity Konar. Co prawda opiera się ona o fikcyjną historię sióstr bliźniaczek, ale autorka uczyniła z nich ofiary osławionego Anioła Śmierci- Josefa Mengele. Myliłby się ten, kto pomyślałby, że głównym tematem są tu pseudomedyczne eksperymenty… To przede wszystkim piękna, poetycka i wzruszająca historia traktująca o miłości, przyjaźni, lojalności, pięknie, ale i też złu i zemście. Właściwie powieść Affinity Konar wymyka się jednoznacznym opisom, w tym także tkwi jej wartość. W ostatnich dniach sięgnęłam także po kolejną porcję skandynawskiego kryminału- szczególnie wciągnęła mnie akcja Dziewcząt z Vilette Ingrid Hedström. Zaletami tej książki są wartka fabuła, dobrze, czyli przekonująco skonstruowane postacie i zagadka kryminalna z historią w tle.
            Co planuję przeczytać w najbliższym czasie? Noc ognia Ericha- Emmanuela Schmitta
i Anny Herbich Dziewczyny z Solidarności. Mam nadzieję, że będzie warto obie pozycje wziąć
do ręki i że nie będę musiała zbyt długo na ten moment czekać. Nie- czytanie jest dla mnie czymś tak niemożliwym jak oddychanie bez powietrza...


czwartek, 2 marca 2017

Czytam sobie, czytam młodszym...

      " Czytanie łączy pokolenia"...
O poranku spotykamy się w bibliotece z młodymi czytelnikami, by porozmawiać o różnych zawodach, a także poczytać książki.
   Dzieci słuchają opowieści, zadają pytania, ale najwięcej radości sprawia im nauka musztry. Chłopcy z 3A uczyli w zeszłym roku jak maszerować, robić zwroty. młodzi czytelnicy czasami zadają proste, a czasami trudne pytania. Do której grupy zaliczymy pytanie: która to prawa, a która lewa ręka?
   Myślę, że nie tylko najmłodsi, ale także młodzież, która prowadzi zajęcia, dobrze się bawią.
Najważniejsze, że na pierwszym miejscu zawsze jest książka i dzieci uczą się, że "biblioteka to dobre miejsce dla człowieka".
  W tym semestrze chciałybyśmy zorganizować kilka spotkań. Wszystkich chętnych do działania i przede wszystkim do czytania zapraszamy do SCI.


Wystawa w Arsenale

Pytaniem o trzy traumatyczne wydarzenia w Europie XX wieku przewodniczka rozpoczęła z nami wędrówkę śladami biskupa Kominka. Tak naprawdę wystawa  „Przebaczenie i pojednanie. Kardynał Kominek. Nieznany ojciec Europy” przedstawia historię Europy i przypomina jak wielu z nas może czuć się uchodźcami oraz jak ważną rolę odgrywa tolerancja.




     Wystawa przedstawia postać Bolesława Kominka, arcybiskupa Wrocławia, autora listu wysłanego w 1956 roku przez polskich biskupów do ich niemieckich od­powiedników, zawierającego słynne zdanie „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. 
Ten gest zapoczątkował proces pojednania polsko-niemieckiego, bez którego rozszerzenie Unii Europejskiej na wschód byłoby o wiele trudniejsze, jeśli nie całkowicie niemożliwe.

    Tło wystawy stanowi krótka prezentacja wydarzeń zaczerp­niętych z historii relacji polsko-niemieckich oraz historii Europy, obejmujących okres przed II wojną światową, samą wojnę oraz czasy po jej zakończeniu. (http://www.wroclaw.pl/wystawa-przebaczenie-i-pojednanie-kardynal-kominek-nieznany-ojciec-europy)